Stanley Bostitch GBT1850K 18-Guage Cordless Gas Brad Nailer
Features :
  • Tool-free depth adjustment.
  • Adjustable utility hook.
Description
18-Gauge Straight Brad Cordless Finish NailerThe straight brad finish nailer is designed for precision finish work on shoe and cove molding. Lightweight at just 4. 0 lb. 100 nail magazine and 185 in. /lb. of torque. Precision balanced with battery in-line for ergonomics and control. Tool-free depth control for precise fastener placement. Tool-free jam clearance reduces downtime. Over-molded grip for comfort and control. Utility hook for convenience. Range: 5/8" to 2". Battery: 3. 6V (lithium ion). Charging time: 1 hour. Also included are: battery wall charger, battery car charger. Fuel cell model No. 9B12062R sold separately. View Stanley Bostitchs website for details and warranty information on this product. The Bostitch GBT1850K Cordless 18-Gauge Straight Finish Nailer is a lightweight and portable brad nailer that's ideal for putting the finishing touches on molding, furniture. Its user-friendly features offer efficiency and convenience. GBT1850K Cordless 18-Gauge Straight Finish NailerAt a Glance:18-gauge nailer ideal for finishing workLightweight and portable for maximum comfort and ease of useTool-free depth adjustment and jam clearanceIncludes carrying case, rechargeable battery. 0 lbs. View larger. Tool-free adjustable depth guide sets nails to desired depths. View larger. Ideal for Precision Finish WorkDesigned for precision finish work on shoe and cove molding, chair rails, cabinetry. The Bostitch GBT1850K uses 5/8-inch to 2-inch 18-gauge straight finishing nails to minimize wood splitting without predrilling and to securely fasten even small and fragile pieces without denting and scratching their surfaces. And thanks to its 100-nail magazine and 185 inch/pounds of torque. Compact and Lightweight for All-Day UseAt an easy-to-handle weight of 4 pounds. The over-molded rubber grip offers comfort for all-day projects, and the compact design makes it easy for you to reach into corners and tight spaces.